Ühes oma eelmistest lugudest (Kirsiõite langemise aeg) kirjutasin, et sõnavabadus on tore asi. Siin, Ameerikas, nagu ütles üks mu ameeriklasest tuttav, ei kujuta nad ette, et keegi nende sõnavabadust piiraks või keelaks ennast väljendada, isegi kui asi igasugustest raamidest väljuma kipub. Äärmuslastega on muidugi teine lugu ja nendega tegelevad teised organistatsioonid, kuid tavakodanikuna võin ma sõna võtta milles iganes, kuni presidendini välja. Meenub, et paar päeva tagasi võttis üks vabariiklane CNN-s sõna siinse presidendi tegemiste-tegematajätmiste tulemuste kohta, väites lõppkokkuvõttes, et kõigil otsustel, mis ta siiani langetanud on, on olnud tegelikkuses negatiivne tulemus. Justkui tõsine süüdistus, kas pole? Kuid vastukaaluks esitatakse teisi arvamusi-analüüse. See on normaalne asjade käik. Arvamuste väljaütlemist ei keelata kellelegi. See viib uute anaüüside-otsusteni, see viib edasi.
Ma hakkan siinse kultuuriga harjuma. Sellega, et oma arvamuse võid sa välja öelda, kartmata, et keegi sind hiljem pahatahtlikkuses süüdistaks. Või kes teab, milles veel. Ega ma, tõsi küll, ka Eestis oma arvamust avaldamata jätnud kui see vajadus tekkis. Kuid siis pidin enne mitu korda mõtlema, kuidas ja kas üldse öelda. Ja arvestama võimalike tagajärgedega. Mnjah, seda eriti sügaval nõuka-ajal. Kuid ka hiljem, mis seal salata. Sest kuigi nõuka-aeg on selja taga, kipub Eesti ühiskond endiselt kinnine olema. Eks me teame põhjuseid ka. Aga sõna sekka ikka tahetakse öelda küll, seda näitab ka minu aastane blogipraktika. Ja siis tehaksegi seda anonüümselt. Mul pole selle vastu midagi, miks mitte. Sest kuigi legend väidab, et kõik eestlased üksteist tunnevad, ei ole see vist ka kõige parema tahtmise juures võimalik :)
Aga siis juhtub, et kaevatakse minu peale (anonüümselt?) ministeeriumisse, et ma halvustavat oma blogis Eesti riiki. (See käis vististi loo Täiendame talibani ridu kohta.) Ei halvusta! Siiralt! Ei halvusta ka Ameerikat. Arutlen, tajun, arutlen jälle, jõuan aja möödudes erinevatele järeldustele. Avaldan imestust. On juba kord selline komme, et püüan kirjutamise teel asju lahti mõtestada. See on minu päevik ja minu mõtted, mis ei pretendeeri absoluutsele tõele ega soovi kedagi isiklikult solvata. Ja mul on hea meel kui keegi minuga kaasa mõtleb, kaasa arutleb, vastuargumendid esitab. Ma usun, et see viib edasi. Kuigi jah – konstruktiivsema diskussiooni tekkimiseks peaks anonüümne inimene ikkagi kardina tagant välja tulema, arvan mina. Las ma olla naivist, uskudes, et ka eestlane võib ükskord oma mõtteid vabalt väljendada. Et tuleb ükskord selline aeg.
Muide, üks huvitav näide illustreerimaks Ameerika avameelset kultuuri Eesti kinnisemast kultuurist on kasvõi see, et ameeriklased üldjuhul ei varja, kelle poolt nad hääletavad. Pigem vastupidi – näitavad seda kõigiti välja, olgu selleks siis plakatite read kodude juures või poolehoidu väljendavad T-särgid üll. Eestlased seevastu, nagu ma hiljuti Euroopa Parlamendi valimise ajal veelkord kinnitust leidsin, valdavalt ikkagi varjavad oma eelistusi. Tahaks küll, et me julgeksime oma mõtteid avatumalt väljendada. Siiralt.